یکشنبه, 30 تیر 1398
  • سرپرست جدید اداره کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری معارفه شد

  • نهم اردیبهشت ، روز ملی شوراها گرامی باد.

  • بازدید مدیر عامل اتحادیه دهیاریها جهت بررسی نحوه اجرای طرح هادی روستای گلخیل و میانگله بخش مرکزی نکا

  • اطلاعیه تهیه کتاب های معرفی شده از سوی اداره کل امور روستایی و شوراها

  • 15 مهر ماه رو زملی روستا و عشایر گرامی باد.

اوقات شرعیآمار بازدیدکنندگان

18امروزmod_vvisit_counter
58دیروزmod_vvisit_counter
18این هفتهmod_vvisit_counter
1181هفته گذشتهmod_vvisit_counter
5372این ماهmod_vvisit_counter
8789ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1634146کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 18 مهمان حاضر
IP شما: 54.242.193.41
 , 
امروز: 30 تیر 1398
نخستین همایش نقش تعاونی های دهیاری در توسعه روستایی برگزار شد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط اتحادیه شرکتهای تعاونی دهیاریهای استان مازندران   [سه شنبه 23 مرداد ماه] [ساعت14:15] 
نخستين همايش نقش تعاوني‏هاي دهياري در توسعه روستايي با حضور سرپرست وزارت تعاون،كار و رفاه اجتماعي و معاونان اين وزارتخانه،
 معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، معاون امور دهياري‏ها و مديران كل اين معاونت، مديران كل دفاتر امور روستايي و شوراهاي استانداري‏ها و مديران منتخب شركت هاي تعاوني دهياري‏ها صبح دوشنبه 22 مرداد در تهران برگزار و از تعاوني هاي برتر نيز تقدير شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‏ها و دهياري‏هاي كشور، دكتر جندقيان معاون امور دهياري‏هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‏ها به عنوان رييس كارگروه تخصصي اين همايش طي سخناني ضمن تقدير و تشكر از فعاليت 896 شركت تعاوني دهياري در توسعه روستايي كشور اظهار كرد: در اين همايش سعي بر اين است تا بتوانيم با هم افزايي و هم انديشي و تقريب ديدگاه ها نقش تعاوني‏هاي دهياري در آينده پررنگ تر شود و گام هايي كه باي تحقق اين منظور در نظر داريم را تشريح نماييم.

وي افزود: البته آنچه كه مطلوب است اين است كه ما بتوانيم در آينده نزديك تعداد تعاوني هاي دهياري ها را با حمايت ها قانوني و آموزش هاي لازم و تشويق روستاييان، افزايش دهيم.

معاون امور دهياري‏هاي سازمان شهرداري‏ها و دهياري‏هاي كشور در تشريح مفهوم تعاوني‏هاي دهياري گفت: تعاون سيستم اجتماعي است كه با گردهم آمدن مردم روستايي براي رسيدن به هدف‏هايشان تلاش كنند.

وي در ادامه افزود: انتظار مي رود كه دهياران و تعاوني‏هاي دهياري‏ها از ظرفيت موجود علمي در بدنه جامعه علمي و دانشگاهي غافل نشوند و با بهره مندي از دانش روز امكان بهره برداري و شناخت منابع تامين مالي موجود در حوزه جغرافيايي خود را شناسايي و بالفعل تبديل نمايند.

جندقيان افزود: پنج كار را در نظر داريم براي شركت‏هاي تعاوني دهياري انجام دهيم، كه صدور مجوز براي فعاليت‏هاي هماهنگي بين دستگاهي براي شركتهاي تعاوني، پرداخت تسهيلات به ميزان لازم جهت انجام پروژه هاي مدنظر، تشويق به جلب مشاركت بخش خصوصي و ارتقاء سطح مشاركت مردمي در انجام فعاليت هاي توسعه روستايي از عناوين ان است.

معاون امور دهياري‏هاي سازمان شهرداري‏ها و دهياري‏هاي كشور افزود: تلاش ما بر اين است كه تعاوني‏هاي دهياري‏ها سطح دانش خود را در خصوص دانش تامين منابع مالي افزايش دهند و بعنوان مجموعه اي دانش افزا همگام با علم روز فعاليت نمايند.

همچنين انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طي سخناني گفت: با اینکه تعاونی ها نقش بالایی در اشتغالزایی بخش شهری و روستایی برعهده دارند اما برخی بی تفاوتی نسبت به آنها، سبب مهاجرت روستاییان شده است.

وي افزود: ما سیاست گذاران، ظرفیت تعاونی ها را چندان نشناخته و از آن استفاده نکرده ایم.

وی اظهار كرد: در شرایطی که جمعیت روستاها کاهش قابل توجهی یافته است، می توان با برقراری پیوند بین دهیاری ها و تعاونی ها و نیز بهره گیری از ظرفیت اشتغالزایی بانوان در بخش تولید موادغذایی، در روستاها شغل ایجاد کرد.

محسنی بندپی اشتغال از اولویت های دولت دانست و افزود: با اجرای طرح تامین مالی زنجیره ای خرد در بهزیستی، توانستیم برای 47 هزار نفر از بانوان شغل ایجاد کنیم.

وی گفت: اگر تا پایان سال از توان دهیاری ها و تعاونی هاي دهياري ها استفاده کنیم، بخش عمده ای از مهاجرت روستاییان به شهرها کاهش می یابد.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: همه بسترهای اشتغال در روستاها وجود دارد و می توان از این ظرفیت بالقوه استفاده کرد.

سیدحمید کلانتری معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم طي سخناني در اين همايش گفت: در بحث اشتغال روستایی تعاونی‌های دهیاری می‌تواند بسیار موثر باشند.

وی با بیان اینکه تعاونی‌های روستایی می‌توانند در گسترش صنایع دستی، پرورش ماهی و بوم‌گردی بسیار موثر باشند، گفت: می‌توانیم از این ظرفیت‌ها بیش از اینها استفاده کنیم و افراد خوش‌فکر را دعوت کنیم و در اداره تعاونی‌ها مشارکت کنند. تعاونی‌های دهیاری‌ها باید آموزش توسعه ببینند و نیاز به آنها را آموزش دهیم.

وی افزود: در بحث اشتغال روستایی می‌توانیم از طریق تعاونی‌ها کمک‌های موثری را ارائه کنیم. مثلا می‌توانیم وام‌هایی با کارمزد 4درصد، 5درصد و 6 درصد به آنها پرداخت کنیم تا بتوانیم با تامین مالی آنها زمینه گسترش آنها را در سراسر کشور فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه ماده 26 برنامه ششم توسعه واگذاری بخش دولتی اقتصاد به تعاونی‌ها و بخش خصوصی تاکید کرده است، گفت: بیش از 70 تا 80 هزار پروژه عمرانی وجود دارد که می‌توانیم آنها را به تعاونی‌های دهیاری‌ها واگذار کنیم.

کلانتری افزود: تعاونی های دهیاری‌ها می‌توانند در کارهای مختلفي. مشارکت داشته باشند. در این میان وزارت کشور حامی تعاونی‌های دهیاری است. فرمانداری‌ها هم باید اصلی‌ترین حامیان تعاونی‌ها باشند.

شايان ذكر است همچنين در اين همايش مديرعامل پست بانك، مديرعامل بانك توسعه تعاون، معاون امور اشتغال و كارآفريني وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، مديرعامل صندوق بيمه روستاييان و عشاير، حسين نژاد مديرعامل صندوق ضمانت سرمايه گذاري تعاون نيز سخناني بيان نمودند.

درحاشيه اين همايش، تفاهم نامه همكاري هاي مشترك معاونت وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعي و صندوق بيمه روستاييان و عشاير از سوي دكتر كلانتري و دكتر واعظ مهدوي امضاء شد.

گفتني است در پايان اين همايش، 31 تعاوني دهياري برتر و منتخب از سراسر كشور معرفي و با اهدا لوح تقدير از آنها تجليل شد.

به منظور معرفي، ترغيب و تشويق تعاوني دهياري‌هاي فعال در استان‌ها و بر اساس هماهنگي صورت گرفته با وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مقرر شد از طريق همكاري مشترك دفاتر امور روستايي و شوراهاي استاندا‌ري‌ها و ادارات‌كل تعاون، كار ورفاه اجتماعي استان‌ها از هر استان يك تعاوني دهياري‌هاي فعال انتخاب و در اين همايش معرفي شود.

از جمله اهم شاخص هاي مورد نظر براي انتخاب تعاوني دهياري‌ها از هر استان مي‌توان به مواردي نظير برگزاري مجامع تعاوني در موعد قانوني (حداكثر 4 ماه پس از پايان سال مالي)، شفاف بودن صورت‌هاي مالي تعاوني، عملكرد مطلوب تعاوني در زمينة اجراي پروژه‌هاي روستايي، ايجاد واحدهاي توليدي و اقتصادي، همكاري مناسب با (اعضا) دهياري‌ها و همچنين تعامل مناسب و سازنده با ادارات و نهادهاي مرتبط با مديريت روستايي در سطح استان اشاره نمود.

اسامي شركتهاي تعاوني دهياري هاي ‌منتخب استان‌ها كه در نخستين همايش نقش تعاوني هاي دهياري در توسعه روستايي معرفي و تقدير شدند، به اين شرح است:

1- استان اردبيل، شركت تعاوني دهياران بخش مركزي اردبيل

2- استان اصفهان، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي فلاورجان

3- استان البرز ،شركت تعاوني دهياري بخش مركزي شهرستان ساوجبلاغ

4- استان ايلام، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي شهرستان دره‌ شهر

5- استان آذربايجان شرقي، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي شهرستان تبريز

6- استان آذربايجان غربي، تعاونی سبز دهیاران اشنویه

7- استان بوشهر، شركت تعاوني دهياري بخش سعد آباد شهرستان دشتستان

8- استان تهران، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش آفتاب شهرستان تهران

9- استان چهارمحال و بختياري، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي شهرستان لردگان

10- استان خراسان جنوبي، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش ديهوك شهرستان طبس

11- استان خراسان رضوي، شركت تعاوني دهياري بخش كوهسرخ شهرستان كاشمر

12- استان خراسان شمالي، شركت تعاوني توسعه و عمران دهياري‌هاي بخش شوقان

13- استان خوزستان، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش چغاميش شهرستان دزفول

14- استان زنجان، شركت تعاوني دهياران بخش زنجانرود شهرستان زنجان

15- استان سمنان، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي شهرستان دامغان

16- استان سيستان و بلوچستان، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي شهرستان هيرمند

17- استان فارس، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي شهرستان شيراز

18- استان قزوين، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي بوئين‌زهرا

19- استان قم، شركت تعاوني دهياران بخش سلفچگان شهرستان قم

20- استان كردستان، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي شهرستان سنندج

21- استان كرمان، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي سيرجان

22- استان كرمانشاه، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش ماهيدشت شهرستان كرمانشاه

23- استان كهگيلويه و بويراحمد، تعاوني دهياران بخش مركزي شهرستان لنده

24- استان گلستان،شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي شهرستان كردكوي

25- استان گيلان،شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي شهرستان املش

26-استان لرستان، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي شهرستان دلفان

27-استان مازندران، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي بهشهر (بهسازان)

28-استان مركزي، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي شهرستان ساوه

29-استان هرمزگان، شركت تعاوني دهياري‌هاي بخش مركزي شهرستان پارسيان

30-استان همدان، شركت تعاوني دهياران تلاشگر بخش گل‌تپه

31-استان يزد، شركت تعاوني دهياري‌هاي اردكان 

ارتباط با مدیرعامل-هیئت مدیره

تعاونی ها

پیوندها